Behörighet för att besvara frågor om kundkännedom i internetbanken
Enligt lagen om penningtvätt måste alla banker ha uppdaterad information om sina kunder, deras ekonomi och vilken affärsrelation man har. Det innebär att vi med jämna mellanrum behöver be dig om aktuella uppgifter om ditt företag. Du kan enkelt uppdatera kundkännedomen direkt i internetbanken.
Vilken behörighet krävs för att svara på frågorna?
Företaget behöver att ha en användare i internetbanken med rätt behörighet att besvara frågorna.
Behörigheten heter Fylla i och uppdatera kundkännedomsuppgifter. Tänk på att användaren får tillgång till all information om företaget, som ägarstruktur och andra känsliga uppgifter (GDPR). Användare med Obegränsad behörighet kan också besvara frågorna.
Det är företagets behörighetsadministratör som i internetbanken lägger upp behörigheten.
Varför ställer vi frågor om företaget?
Enligt lagen om penningtvätt måste alla banker ha uppdaterad information om sina kunder, deras ekonomi och hur affärsrelationen ser ut. Det innebär att vi med jämna mellanrum ber er svara på frågor om er verksamhet och om tjänsterna ni använder hos oss.